לא עוד הנפות עיוורות – מהפכת מצלמות עגורן צריח

הנפות עיוורות, בהן המנופאי אינו רואה במלואם את המסלול והשטח בו מתקיימות ההנפות וההרמות אותן הוא מבצע, היוו במשך שנים רבות את אחד מסיכוני הבטיחות הגדולים באתר פעילותם של מנופים ועגורנים. כעת, הודות להמצאתן של מצלמת עגורן צריח ומצלמת מנוף, אפשר למנוע הנפות עיוורות וליצור סביבת עבודה בטוחה יותר.

כל מנופאי יוכל לספר לכם את קשיי עבודתו, וגם עד כמה חשובים ומהותיים איכות העבודה, הדיוק, משנה הזהירות וההקפדה על כללי הבטיחות בעת הפעלתם של כלים כבדים וענקיים כעגורנים ומנופים, ועד כמה גדולה האחראיות במקצוע זה.

אלא שעד השנים האחרונות והמצאתה של מצלמת עגורן צריח ודומותיה, חלק חשוב מעבודת המנופאי נעשה מבלי שיוכל לסמוך על מראה עיניו שלו, ומבלי שיוכל עצמאית לכוון בצורה טובה את זרוע המנוף תוך התחשבות בתנאי השטח, במכשולים ובהפרעות. זאת בשל קיומם של שטחים מתים רבים: ללא מצלמת מנוף, לא יכול היה המנופאי לראות ממקום מושבו בתא את מלוא הדרך שעושה הזרוע , את המטען ואת השטחים סביבם, אם בשל זווית הראייה הבעייתית או מכשולים והסתרות (למשל בירידה לפיר). גם כשהיה קו ראייה ישיר מהתא, היו לעתים בעיות שהקשו על הראייה כגון צל או שמש ישירה, או מרחק גדול.

למעשה, הנפות העגורן היו “הנפות עיוורות” – המנופאי היה מוגבל בראייתו, ולכן נזקק לכוח אדם שיפוזר בשטח ו”יראה עבורו”, ויעביר לו הוראות כיצד לבצע את ההנפה. כך, בעידן ללא מצלמת עגורן צריח, עבודה כה מסוכנת ורבת אחריות נעשתה תוך הגבלות, על ידי הוראות של מתווך במקום ראייה ישירה והסתמכות המנופאי על עצמו, ניסיונו וחושיו שלו בלבד.

מהי מצלמת עגורן צריח?

כדי לפתור את בעיית ההנפות העיוורות, נוצר מיכשור המהווה למעשה סט עיניים מותאם וחדיש עבור המנופאי – מצלמת עגורן צריח או מצלמת מנוף. מצלמות וידאו אלו מותקנות על זרוע המנוף (לרוב על סל השירות שעליה), ומספקות זוויות ראייה רחבות או ממוקדות (עם זום הנתון לשליטת המנופאי עצמו לפי דרישותיו) על הדרך והשטח בהם פועלת הזרוע.

השינוי שעושה מצלמת עגורן צריח בעבודת המנופאי

בעוד בעבר המנופאי לא ראה לנגד עיניו תמונה שלמה של האתר והיה מוגבל בראותו, נסמך על הוראות והכוונה מאנשים אחר בשטח שעשויות להיות לא מדויקות, כיום עם מצלמת עגורן צריח המנופאי רואה את כל מה שהוא צריך לראות, באופן ישיר, רציף ומיידי, וללא תלות באדם אחר. פיקוד השליטה על מצלמת המנוף שוכן בתא המנופאי, כך שאם הוא רוצה הגדלה, התמקדות, זווית צרה או רחבה יותר על השטח – הכל נתון לשליטתו בו במקום.

המיידיות הזו שמספקת מצלמת עגורן צריח במתן הנתונים מאפשרת עבודה מהירה יותר, אך גם בטוחה יותר – בגלל שאין שטחים מתים, אין הסתמכות על הכוונות מצד גורם שלישי ואין הנפות עיוורות. בנוסף מצלמות מנוף רבות כוללות טכנולוגיה המשנה את הצמצם בהתאם לנתוני האור, וכך ניתן לראות היטב את השטח גם בהורדת הזרוע אל פיר, או אל מקום שהינו חשוך בשל צל או להיפך, סובל משמש מסנוורת.

זהו הבדל עצום בבטיחות העבודה ובאיכותה, תוך שיפור יעילותה ועלותה גם יחד, והכל תודות להמצאה אחת – מצלמת עגורן צריח

2019-12-26T11:27:43+02:00
Call Now Button דילוג לתוכן